Sukcesja w firmach rodzinnych ze wsparciem DGA

Od października br. firmy rodzinne z kilku województw będą mogły skorzystać ze wsparcia oferowanego w ramach projektu „Sukcesja w firmach rodzinnych” realizowanego przez DGA S.A. we współpracy z Sudeckim Instytutem Rozwoju Regionalnego. Projekt będzie realizowany w ramach działania 2.21 Poprawa zarządzania, rozwój kapitału ludzkiego oraz wsparcie procesów innowacyjnych przedsiębiorstw PO WER i trwać będzie do końca maja 2022 r.

Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, prawie 30% polskich firm rodzinnych ma ponad 20 lat i będą one musiały zmierzyć się z problemem sukcesji w biznesie bez względu na to, czy są to duże korporacje, czy też lokalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa. Projekt „Sukcesja w firmach rodzinnych” skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, którzy w najbliższych latach przed takim wyzwaniem staną i będą chcieli uzyskać pomoc we wdrożeniu strategii sukcesji. Łącznie 260 firm rodzinnych może skorzystać z wieloetapowego doradztwa – od wstępnej diagnozy, przez doradztwo w obszarze prawnym, finansowym oraz psychologicznym, aż po faktyczne wdrożenie zmian oraz monitoring po 3 oraz 12 miesiącach od zakończenia wsparcia  w ramach projektu.

Zmiany zachodzące w firmach rodzinnych zostały dostrzeżone nie tylko przez doradców, ale też przez ustawodawcę, który w 2018 roku wprowadził zmiany podatkowe dotyczące zarządu sukcesyjnego.  Aspekty prawne oraz finansowe są bardzo istotne, jednak nie mniej kluczowe są kwestie związane z różnicą pokoleń - przez 20 lat rynek przeszedł rewolucję komunikacyjną i technologiczną, co w zderzeniu z tradycyjnym podejściem do biznesu wielu właścicieli firm z długą historią, może okazać się wyzwaniem przy wdrażaniu strategii sukcesji.

Warto dodać, że Lider projektu, DGA S.A., istnieje na polskim rynku od 28 lat i jest jedyną firmą doradczą o polskim rodowodzie, która zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w 2004 r. Do dziś DGA zrealizowała tysiące projektów doradczych, w ramach których rozwiązywała problemy polskich przedsiębiorców z różnorodnych branż i regionów, a dziś specjalizuje się m.in. w ich restrukturyzacji.

Aktualnie DGA oczekuje na podpisanie umowy z instytucją wdrażającą.

Informacja o projekcie pojawiła się w raporcie bieżącym DGA S.A. nr 17/2018 z dn. 03.09.2018r.