Startpy biorące udział w projekcie IndustryLab docenione

Bio-steel sp z o.o. oraz Global Quantum sp. z o.o. to dwa startupy rozwinięte w ramach przedsięwzięcia INDUSTRYLAB realizowanego przez H. Cegielski-Poznań S.A. oraz DGA S.A. Oba projekty zostały docenione podczas wydarzeń towarzyszących trwającemu właśnie szczytowi klimatycznemu w Katowicach.

O projekcie INDUSTRYLAB 

Industrylab to akcelerator powstały w ramach pilotażowego konkursu Scale UP we współpracy firm DGA S.A. i H. Cegielski-Poznań S.A. Projekt skierowany do startupów z całej Polski, które mają pomysł na produkt usprawniający pracę HCP lub mogący być produkowanym i dystrybuowanym we współpracy z HCP, to główny cel tego przedsięwzięcia. Najbardziej interesujące dla HCP branże to energetyka, transport, inżynieria środowiskowa przemysłu wydobywczego, przemysł ciężki, elektromaszynowy czy też stoczniowy. Przez okres 6 miesięcy twórcy startupów mieli nie tylko możliwość zweryfikowania swojego pomysłu na biznes, ale też korzystali z porad ekspertów, z udostępnionej infrastruktury oraz ze wsparcia finansowego.

Bio-steel sp z o.o. nominowany do nagrody „Eko Start-up 2018”

Projekt „Odzysk żelaza i cynku z odpadów hutniczych” autorstwa Bio-steel sp. z o.o. został doceniony w konkursie „Polskie inwestycje przyszłości” i nominowany do nagrody w kategorii „Eko Start-up 2018”. Uroczysta Gala wręczenia nagród z rąk Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego odbyła się 6 grudnia jako wydarzenie towarzyszące 24. Sesji szczytu klimatycznego ONZ, którego gospodarzem są Katowice.

Wyróżniony projekt dotyczy problemu odpadów pokutniczych generujących coraz wyższe koszty operacyjne oraz środowiskowe dla producentów metali. Twórcy Bio-steel opracowali rozwiązanie polegające na przerobieniu istniejącego odpadu w procesie pirometalurgicznym, czego efektem jest uzyskanie pełnowartościowego granulatu żelazonośnego. Dzięki zmniejszeniu niepotrzebnego odpadu pohutniczego, rozwiązanie to ma charakter ekologiczny i daje również możliwość rekultywacji terenów przyhutniczych.

Prezentacja Global Quantum na katowickim szczycie klimatycznym

Piec elektrodowo – wodorowy to rozwiązanie autorstwa Global Quantum wykorzystujące jako paliwo wodę z instalacji wewnętrznej oraz energię elektryczną do wytwarzania gazu HHOw procesie elektrolizy. System składa się z dwóch modułów: modułu wytwarzającego gaz oraz modułu spalającego wodór. Moduł spalający wodór wytwarza ciepło dla potrzeb centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Produkcja gazu odbywa się na bieżąco bez konieczności stosowania zasobników gazu, w sposób w pełni zautomatyzowany przy kosztach eksploatacji na poziomie kotłów na paliwa stałe. To innowacyjne rozwiązanie zostało w dniu 5 grudnia zaprezentowane podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.