Inkubator Wielkich Jutra, który prowadzimy od niemal 10 lat, to przestrzeń pełna otwartości, w której powstają i rozwijają się innowacje społeczne w obszarze dostępności. To jedyny inkubator w Polsce, który zajmuje się tym tematem. Do tej pory pomógł zrealizować ponad 100 innowacji. W tej edycji wpłynęło niemal 150 zgłoszeń, z których do etapu przygotowania i testowania rozwiązania zakwalifikowaliśmy 11 propozycji.
Co dzieje się w inkubatorze?
– Wśród rozwiązań, nad którymi pracujemy, są takie dotyczące wsparcia dzieci z dysleksją, osób głuchych, osób wymagających skomplikowanych zabiegów chirurgicznych – to rozwiązania technologiczne wspierające ich w wyzwaniach, które stawia im codzienność. Prowadzimy także prace nad założeniami wsparcia osób w spektrum autyzmu, przebywających w placówkach zamkniętych; współpracy młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z pełnosprawnymi rówieśnikami na rzecz dostępności przestrzeni miejskich – mówi Łukasz Klimek, ekspert ds. akceleracji i inkubacji. Kieruje pracami Inkubatora Wielkich Jutra od 2017 roku.

Innowacje nie przechodzą bez echa
Ponadto Inkubator ma na koncie innowacje, które cały czas się rozwijają się, jak np. „Dostępna ginekologia”, czyli wyszukiwarka dostępnych gabinetów, która jest rozwiązaniem dotyczącym opieki ginekologicznej, położnictwa, macierzyństwa, skierowanym dla kobiet z niepełnosprawnością. Z kolei innowacja „Stomatologia bez barier – adaptacja i kwalifikacja pacjentów z niepełnosprawnością” została zauważona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i za jego pośrednictwem podjęto działania zmierzające do włączenia ich do stałej praktyki. Zainteresowanie innowacjami społecznymi ciągle wzrasta, na plus zmienia się też świadomość społeczna w tym temacie.
Praca nad innowacją to wyzwanie
Jednak praca nad innowacją to nie „bułka z masłem”. Co według Łukasz jest największym wyzwaniem w pracy nad innowacją? – Najtrudniejsze są planowanie, konsekwencja, wytrwałość i dbałość o jakość realizacji. Z ogromnym uznaniem obserwuję zaangażowanie pomysłodawców na wczesnym etapie oraz innowatorów – czyli tych, którzy przeszli cały proces: od zgłoszenia idei, przez jej rozwój, aż po stworzenie i przetestowanie rozwiązania, które zostało pozytywnie ocenione przez osoby, dla których było tworzone. Przejście od koncepcji do wdrożenia i weryfikacji to wymagający proces, który odsłania, jak wyjątkowych kompetencji i postaw wymaga bycie prawdziwym innowatorem – dodaje Łukasz.
Zainteresował Cię temat innowacji społecznych i inkubatora? Dowiedz się więcej o tym, co robimy.