Projekt Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB III realizowany jest w ramach działania 2.28 Startup Booster Poland, w ramach II osi priorytetowej Środowisko sprzyjające innowacjom Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
Cel projektu
Celem Programu jest wyłonienie, rozwój i walidacja w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań produktowych, usługowych lub procesowych będących odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby Partnerów Projektowych, zaproponowanych przez Startupy (Grantobiorców). Rozwiązania wpisywać będą się w działy tematyczne Krajowych Inteligentnych Specjalizacji:
- KIS 7. Gospodarka o obiegu zamkniętym;
- KIS 10. Technologie informacyjne, komunikacyjne oraz geoinformacyjne.
Grupa docelowa
Mikro lub małe przedsiębiorstwa prowadzące działalność w formie spółki kapitałowej przez okres nie dłuższy niż 5 lat od dnia zgłoszenia do programu, niepowiązane z akceleratorem tj. DGA S.A. i/lub Odbiorcą Technologii.
Na czym polega projekt?
Projekt umożliwia rozwój innowacyjnych rozwiązań produktowych, usługowych lub procesowych w ramach pięciu dostępnych ścieżek akceleracji:
- branżowej z Partnerem Biznesowym lub publicznym (B2B/B2A),
- z funduszem Venture Capital,
- Poland Prize (wyłącznie dla startupów spoza Polski),
- Go Global (we współpracy z Partnerem zagranicznym),
- Sector-agnostic (bez udziału Partnera Biznesowego).
Program zapewni Start-upom indywidualnie dostosowane wsparcie finansowe (grant o wartości nawet do 400.000,00 zł), a także kadrowe, techniczne i technologiczne zaangażowanych Partnerów Projektowych, których pożądanym celem będzie wdrożenie i/lub komercjalizacja ich projektu.
Program trwa co najmniej do dnia 31 grudnia 2026 roku i składa się z pięciu rund akceleracji trwających od 3 do 6 miesięcy każda. Po okresie akceleracji następuje okres postakceleracji, w którym Startup aktywnie uczestniczy celem udzielania Akceleratorowi niezbędnych bieżących informacji, prowadzonych działań ewaluacyjnych, monitoringowych, a także służących komercjalizacji.
Do programu akceleracyjnego zostanie zakwalifikowanych co najmniej 40 Grantobiorców, w tym przynajmniej 12 Startupów ukończy udział w projekcie w ramach Głównych ścieżek branżowych.
Efekty i rezultaty projektu
Dzięki opracowanemu przez DGA programowi młode firmy będą miały możliwość skorzystania z zasobów partnerów projektowych, niezbędnych do opracowania i testowania własnych rozwiązań celem ich dalszej komercjalizacji. Rozwiązania uczestników Programu akceleracyjnego wpisywać się będą w działy tematyczne Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Program ukończy 40 startupów z całej Polski i zagranicy.
Wartość projektu?
Całkowity koszt realizacji Projektu: 17 819 680,00 zł
Całkowita kwota dofinansowania: 16 055 100,00 zł
Wysokość dofinansowania na koszty grantów: 14 400 000,00 zł