Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra Dostępność+

Czas trwania: 01.01.2024 - 12.01.2024

Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB III

Czas trwania: 01.01.2024 - 12.01.2024

Droga do zatrudnienia po węglu

Czas trwania: 29.12.2023 - 30.06.2029

Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra Dostępność+

Czas trwania: 01.01.2024 - 12.01.2024

logotypy funduszy europejskich

Projekt „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra Dostępność+” ma na celu wspieranie i rozwój innowacji, które poprawiają dostępność usług dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Inicjatywa obejmuje preinkubację, inkubację mikroinnowacji oraz akcelerację najbardziej obiecujących pomysłów. Główne działania projektu są skierowane do osób ze szczególnymi potrzebami oraz instytucji wspierających ich integrację społeczną.

Zadania, działania, które będą realizowane w ramach projektu

Działania w ramach projektu  będą realizowane w 2 ścieżkach:

  1. Preinkubacja i Inkubacja mikroinnowacji:rekrutacja innowatorów
    • wybór pomysłów
    • wsparcie innowatorów (etap generowania/testowania innowacji)
    • wybór do upowszechniania i upowszechnienie rozwiązań
  2. Akceleracja 
    • wybór innowacji i wsparcie w ich udoskonaleniu, rozwinięciu i przygotowaniu do wdrożenia na szerszą skalę
    • wybór do upowszechniania i upowszechnienie innowacji.

Grupy docelowe

Grupa docelowa podzielona projektu jest podzielona na odbiorców i użytkowników rozwiązań oraz Grantobiorców i Innowatorów.

Odbiorcy

Osoby ze szczególnymi potrzebami:

  • osoby z niepełnosprawnościami 
  • osoby starsze o ograniczonej mobilności/percepcji
  • posiadające ograniczenia w samodzielnym funkcjonowaniu w codziennym życiu i możliwości korzystania z usług publicznych/innych o charakterze powszechnym.

Użytkownicy:

To między innymi instytucje świadczące usługi publiczne, NGO działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, ich opiekunowie, inne podmioty zainteresowane korzystaniem z innowacji w zakresie szeroko rozumianej dostępności.

Grantobiorcy (ścieżka A) i  Innowatorzy społeczni (ścieżka B):

  • osoby fizyczne i grupy nieformalne,
  • podmioty prywatne i publiczne
  • NGO

mające pomysł na innowację społeczną wspierającą osiągnięcie celów Projektu.

Cel główny projektu

Wsparcie procesu inkubacji 35 innowacyjnych pomysłów i akceleracji 8 innowacyjnych prototypów wpisujących się w temat DOSTĘPNOŚĆ z terenu całej Polski dotyczące rozwiązywania problemów związanych z brakiem wystarczającej szeroko rozumianej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami, osób starszych, innych o ograniczonej mobilności lub percepcji), z których m.in. 20% inkubowanych i 50% akcelerowanych rozwiązań zostanie przygotowanych do wdrożenia na szeroką skalę w okresie do 12.2028 r.

Efekty, rezultaty projektu

W efekcie realizacji Projektu  zostanie upowszechnionych co najmniej 8 inkubowanych i 4 akcelerowane innowacje dotyczących szybszego, skuteczniejszego, bardziej wydajnego rozwiązywania problemów społecznych, związanych z brakiem wystarczającej dostępności usług dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, o ograniczonej mobilności lub percepcji. Podjęte działania w zakresie włączenia innowacji do praktyki zwielokrotnią szansę zmiany w zakresie dostępności, uniwersalnego projektowania infrastruktury, produktów, usług dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Wartość projektu, (całkowity koszt projektu) oraz wysokość wkładu Funduszy Europejskich

Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych Projektu grantowego wynosi 9 981 565,00 zł 
Dofinansowanie w kwocie 9 981 565,00 zł z następujących źródeł:

  • ze środków europejskich w kwocie 9 482 486,75  zł 
  • ze środków budżetu państwa w kwocie 499 078,25 zł  

Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

  1. poczty tradycyjnej — w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa,
  2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Masz pytania dotyczące wsparcia i projektu: "Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra Dostępność+"?

Skontaktuj się z nami.

Formularz kontaktowy

Zainteresowało Cię to, czym się zajmujemy? Chcesz o coś zapytać lub dołączyć do grona naszych partnerów? Skontaktuj się z nami.

* - pole wymagane